DZIEŃ SKUPIENIA CZĘSTOCHOWA 2017

 

Dzień skupienia diakonów stałych z Polski na Jasnej Górze

 

W sobotę 2 XII 2017 r. diakoni stali z kilku archidiecezji i diecezji w Polsce przeżywali na Jasnej Górze swój Adwentowy Dzień Skupienia. W spotkaniu wzięło udział 15 diakonów stałych, z archidiecezji katowickiej: dk. Tadeusz Cieślik, dk. Albert Karkosz; z archidiecezji warszawskiej: dk. Piotr Maciejewski, dk. Jan Ogrodzki; z diecezji ełckiej: dk. Stanisław Dziemian, dk. Arkadiusz Grining, dk. Krzysztof Gładkowski, dk. Jan Konopko, dk. Józef Suwalski; z diecezji gliwickiej: dk. Marek Czogalik; z diecezji opolskiej: dk. Czesław Cebulla, dk. Ryszard Kłoś, dk. Rudolf Wilczek; z diecezji toruńskiej: dk. Tomasz Chmielewski oraz dk. Waldemar Rozynkowski.

W Kościele w Polsce posługuje na dzień dzisiejszy 26 diakonów stałych. Pierwsze święcenia diakona stałego w Polsce miały  miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Dnia 6 VI 2008 r. bp Andrzej Suski udzielił święceń diakonatu Tomaszowi Chmielewskiemu. Obecnie kilkunastu kandydatów przygotowuje się do święceń  diakonatu stałego w ośrodkach formacyjnych w kilku diecezjach.

Nasz dzień skupienia rozpoczęliśmy o godz. 9.30 Eucharystią sprawowaną w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił  bp Rudolf Pierskała z Opola. Po błogosławieństwie Ksiądz Biskup zawierzył Matce Bożej Jasnogórskiej diakonów stałych, ich posługę oraz ich rodziny.

Nastepnie przeszliśmy do Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, prowadzonego przez panie z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Tam kontynuowaliśmy nasz dzień skupienia. Kolejnych kilka godzin wypełniły: dwie konferencje wygłoszone przez dk. Jana Ogrodzkiego (Powołani do radości nie do smutku) oraz dk. Marka Czogalika (Św. Józef patronem diakonów), liturgia godzin, wspólny posiłek oraz dzielenie się przez diakonów doświadczeniem ich posługi. Rozmawialiśmy także o planowanych konferencjach z okazji 10 lat od pierwszych święceń diakonatu stałego w Polsce, o pielgrzymce do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz o rekolekcjach letnich, które tym razem planowane są na początku lipca 2018 roku w Rokitnie.

Dk. Waldemar Rozynkowski